Tarcza antyrakietowa: parafowano umowę
ga, jks, mar, Gazeta Wyborcza, Reuters, PAP 2008-08-14, ostatnia aktualizacja 2008-08-14 21:05:26.0
Kwadrans przed 21.00 negocjatorzy Andrzej Kremer i John Rood parafowali umowę ws. tarczy antyrakietowej. Jak wcześniej zastrzegł Donald Tusk, parafowanie umowy nie oznacza końca negocjacji. - Pozostaną jeszcze kwestie techniczne - dodał szef rządu. Jak dowiaduje się "Gazeta Wyborcza", polskiej ziemi bronić ma jedna bateria rakiet Patriot licząca 96 pocisków.
W Polsce stacjonować będzie także związany z tarczą garnizon liczący 110 żołnierzy. USA ma wzmocnić także naszą obronę przeciwrakietową i przeciwlotniczą. Jak - tego umowa nie precyzuje.
Powstanie także wspólna rada analizująca i przeciwdziałająca zagrożeniom ze strony państw trzecich. - Naszym zdaniem wynegocjowane warunki oznaczają, że będziemy objęci gwarancjami bezpieczeństwa ze strony amerykańskiej w przypadku zagrożenia z zewnątrz - mówi informator "Gazety Wyborczej" z otoczenia premiera.
Sikorski: Mam satysfakcję
- Zbieramy żniwo wielomiesięcznej pracy - powiedział po ceremonii parafowania szef MSZ Radosław Sikorski. podziękował polskim i amerykańskim negocjatorom. - Mam satysfakcję - dodał. Jak podkreślił, porozumienie jest dobre dla Polski, Stanów Zjednoczonych i NATO, a "powinni obawiać się go tylko źli ludzie".
- Wchodziliśmy po schodach po jednym schodku - mówił o rozmowach amerykański negocjator John Rood. Jak jednak dodał, współpraca z polskimi negocjatorami była dla niego przyjemnością.
Premier Donald Tusk, pytany wcześniej w TVN24, ile będzie w Polsce baterii rakiet Patriot, odparł: "zaczynamy od jednej baterii ". - Dziesiątki baterii, podobnie jak o wiele więcej samolotów F-16, będzie potrzebnych, by chronić całe polskie terytorium - powiedział Tusk. Jak tłumaczył, "pierwsza bateria (Patriotów), która powinna się w Polsce pojawić, będzie baterią amerykańską, więc nie będzie w dyspozycji polskiego wojska". Premier zapowiedział, że rząd chce modernizować polską obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową. -Są dwie fazy - pierwsza jest związana z obecnością amerykańską w związku z tym, że instalujemy (...) tarczę antyrakietową i równolegle faza dozbrajania i modernizacji polskiej armii - mówił
"Amerykanie pomogą Polsce, a Polska - Amerykanom'
W deklaracji politycznej do umowy w sprawie tarczy antyrakietowej "Amerykanie i Polacy zobowiązują się do ścisłej współpracy na wypadek zagrożenia ze strony trzeciej - militarnego i innego rodzaju". - Polska jest istotnym elementem NATO i ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ale musi także stać się państwem bezpiecznym. To jest krok w stronę faktycznego bezpieczeństwa Polski na przyszłość - podkreślił Tusk w TVN24. Jak dodał, fakt, że w Polsce znajdzie się element tarczy antyrakietowej "będzie oznaczał zobowiązanie, że na wypadek kłopotów Amerykanie pomogą Polsce, a Polska - Amerykanom".
Przed podpisaniem umowy, rząd chce przedstawić ją głównym klubom parlamentarnym i prezydentowi. Aby umowa weszła w życie polski parlament musi wydać zgodę na stacjonowanie obcych wojsk
USA: Parafowanie nie ma związku z Gruzją
Parafowane porozumienie między USA a rządem RP o umieszczeniu w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej nie ma nic wspólnego z sytuacją w Gruzji i polityką Rosji - podkreślił Departament Stanu.
- Zakończenie dzisiaj negocjacji nie jest wcale związane z sytuacją w Gruzji. Porozumienie to jest rezultatem długich negocjacji rozpoczętych w styczniu 2007 r. System obrony antyrakietowej ma ściśle defensywny charakter. Jego celem jest odparcie zagrożeń z Bliskiego Wschodu. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla Rosji, ani dla jej arsenału nuklearnego - powiedział rzecznik Chase Beamer.
Ławrow odwołuje wizytę
Są już pierwsze reperkusje zapowiedzi podpisania porozumienia z Amerykanami o rozmieszczeniu w Polsce tarczy antyrakietowej. Rosja odwołała wizytę szefa Rosyjskiego MSZ w Polsce, planowaną na wrzesień. Rosjanie zrywają też współpracę w ramach polsko-rosyjskich grup, m.in. grupy dotyczącej Katynia.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment